توصیه های دامپزشکی برای زمستان گذرانی زنبورداران

توضیحات:

 • ، مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی استان گفت: با توجه به اینکه استرس یکی از مهمترین عوامل در بروز بیماری ها است تغییرات دمایی نیز یکی از عوامل استرس زا بر روی زنبور عسل بوده و با شروع فصل سرما رعایت یک سری از نکات کمک مهمی برای پیشگیری از بروز بیماریها در کلنی زبور عسل می کند.

  محمد شفائی افزود: اولین اصل استفاده از کندوی سالم و محل مناسب برای قرار دادن کندوها است کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد ، تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد.
  وی گفت: سعی شود برای زمستان گذرانی زنبورهای عسل منطقه ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد ، در مسیر سیلاب و محل هایی که آب جمع می شود و احتمال یخ زدگی وجود دارد قرار نگیرد.
  مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: کندو باید حداقل 15 تا 20 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف ، دریچه ی پرواز بسته نشود.
  وی گفت: برای جلوگیری از ورود آب باران به داخل کندو، کندو باید کمی به سمت جلو مایل باشد، پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور کند بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند.

  وی دومین گام برای زمستان گذرانی را تمیز کردن کندوها دانست و افزود: کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم ،موم مانده از پارسال، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود.
  وی افزود: تمامی قاب هایی که فاقد جمعیت و نوزاد هستند و قابهایی که مقدار کمی عسل دارند باید از داخل کندو برداشته شود و تمام قابها را به یک سمت کندو فشرده و کنار قاب آخری تخته ای سه لایه به صورت عمودی باید قرار گیرد و پارچه ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب ها و تخته سه لایه کشیده شود.
  شفائی گام مهم بعدی وجود مقدار کافی ذخیره غذایی در کندو است که باید بصورت قاب و پولک سربسته باشد، قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند بلکه در شروع فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلنی بسیار کمک می کند اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

  وی همچنین بر مراقبت آفات خارجی کلنی های زنبورعسل تاکید کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط عسل خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار خبر در :